Firmanızın Kurumsallık Sürecinde Olmazsa Olmazlarınız!

1980 li yılları hatırlayanlar iyi bilir, hatta 90 larda bu süreci hatırlatır, o tarihlerde bir tabelası olan firma tamamen kurumsal sayılırdı hatta 90 larda kartvizitiniz varsa uuuuh!

2000 li yıllara geldiğimizde herşey bir anda değişmeye başladı ve adeta koşar adım, hızlı hızlı. Malum internet teknolojisi ile tanıştı dünya, evlere dahi internet gelmeye başladı, web siteler yapılmaya başlandı, derken bir anda bütün firmalar dedilerki; reklamın iyisi kötüsü olmazmış! bu felsefe ile küçük, orta ve büyük bütün işletmeler logo, katalog, broşür, web site .... derken herkes aynı şeyi yaptırmaya başladı ve artık günümüzde bir çok reklam mecrası ve araçları artık olmazsa olmaz haline geldi.

Günümüzde kurumsal olmak değil, kurumsallık sürecini başlatabilmeniz ve bu uzun soluklu kurumsallık yolunda ilk adımı atabilmeniz için, öncelikle iyi bir ürün, fikir yada satılabilir bir durum oluşturmanız gerekir. Tüm bu seçeneklerden biri yada bir kaç tanesi mevcut olduğunda, bunlara uygun bir bir firma ismi edinmelisiniz, küçük düşünmeyin, ulusal veya uluslar arası bir şirketiniz olacakmış gibi düşünün ve isminizi bu kitlelere hitap edecek ve özünüzü yansıtacak bir isim seçin!

isim işlemi tamamlandıktan sonra, tüm bunları yansıtabilecek bir amblem yada logo, logonuzu insanlara tanıtabilmek amacı ile mini kurumsal kimlik (Kurumsal evraklar, zarf, antetli, kartvizit, dosya vs..) hazırlayın. Dükkan, mağaza veya şirketinizin bulunduğu sokak yada caddede diğer firmalardan daha kolay dikkat çekici bir tabela, imkanınız varsa buna uygun uzmanca tasarlanmış dış cephe...

Buraya kadar olan kısım bizim kurumsallık yolculuğumuzda ilk adım ile başlayacağımız erzağımız, mutfağımızdaki aşçımız yada iyi bir bineğimiz olacak, sonraki adımları bir başka makalemizde bulabilirsiniz.

İçeriği Paylaş